EN PL
LOGOWANIE

Aby się zalogować do swojego konta
wpisz login i hasło.

NEWSLETTER

Zapraszamy do skorzystania z naszego newslettera.
Wystarczy tylko dodać swój email.

Logo
wspolpraca1-1.jpg

Edukacja

Panel IV Kadry dla Karpat - Jak wykorzystać szwajcarski model dualnego kształcenia zawodowego

14 września, godz. 11:00 - 16:00
Hala Podpromie - Centrum Konferencyjne

Przyszłość Karpat jak i całej Europy Środkowo – Wschodniej zależy w dużej mierze od ludzi – mieszkańców tego pięknego, lecz zmarginalizowanego regionu. Jednym z podstawowych wyzwań dla nowych krajów członkowskich UE, byłych państw tzw „Bloku Wschodniego” jest dostosowanie systemu kształcenia kadr w różnych dziedzinach życia społeczno – gospodarczego do wymogów krajowej i międzynarodowej konkurencji. Kwestia ta jest o tyle istotna, iż większość karpackich regionów, klasyfikowanych według EUROSTAT-u jest wśród 20 najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Najbardziej dotkliwym przejawem tej sytuacji jest wysoka stopa bezrobocia oraz emigracja młodych ludzi z obszaru Karpat. Na podstawie pierwszych doświadczeń wynikających ze współpracy z partnerami szwajcarskimi wydaje się, że właśnie system edukacji w Konfederacji Szwajcarskiej jest takim modelem, który należałoby wykorzystać na obszarze Karpat. W ramach Panelu IV tego jego uczestnicy przedstawiciele instytucji związanych z biznesem i edukacją w krajach karpackich i alpejskich wymienią się doświadczeniami w zakresie funkcjonowania systemu edukacji, szczególnie na poziomie zawodowym. Punktem wyjścia do dyskusji będzie pojęcie oraz zakres zastosowania przez Szwajcarów metodologii dualnego kształcenia zawodowego. Dla działań i planów Euroregionu Karpackiego kształcenie zawodowe ma szczególne znaczenie w kontekście przygotowania kadr dla Marki Karpackiej CARPATHIA.

Tezy do Panelu:

·         Kadry dla Karpat – stan szkolnictwa zawodowego w krajach karpackich i alpejskich porównanie.

·         Kadry dla Karpat – szwajcarski model kształcenia dualnego. Istota rozwiązania i możliwość jego zastosowania w państwach karpackich.

·         Kadry dla Karpat – jak kształcić specjalistów dla biznesu turystycznego? Czy Marka Karpacka CARPATHIA może rozwijać się w oparciu o krajowy/ karpacki potencjał edukacyjny?

·         Kadry dla Karpat – jak skonstruować model współpracy pomiędzy Polską a Szwajcarią w zakresie wymiany doświadczeń z dziedziny kształcenia zawodowego.

 


Panel IV Kadry dla Karpat - Jak wykorzystać szwajcarski model dualnego kształcenia zawodowego

Paneliści

Adam
Panek
Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie
Thomas Peter
Binder
Burmistrz Gossau
Katarzyna
Klimek
doktor nauk ekonomicznych, absolwentka psychologii UJ, Szwajcarska Szkoła Turystyczna w Sierre
Natalya
Yakusheva
Södertörn University Szwecja

PATRONATY

PATRONATY HONOROWE 2015


               msit.jpg    logoneu.jpg   gusk_gr.jpg    
logo_pe_pl.jpg Stanisław Ożóg 
Poseł do Parlamentu Europejskiego


 podkarpackie.jpg

 
       


 


                  ambasada_szwajcarii_w_pl.jpg    logo_pe_pl.jpg Marek Kuchciński  Wicemarszałek Sejmu  Rzeczypospolitej  Polskiej   konwencja_karpacka2.png
 
 

 


Wszelkie prawa zastrzeżone 2012
Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
projekt: agencjainvitro.pl, realizacja: agendo.pl, system: Imperial CMS

Alpejsko - Karpackie Forum Współpracy wrzesień 2012 | Hala Podpromie ul. Podpromie 10, Rzeszów